Lista tuturor campioanelor României

Tabloul de onoare
1909/10 Olympia Bucureşti
1910/11 Olympia Bucureşti
1911/12 United Ploeşti
1912/13 Colentina Bucureşti
1913/14 Colentina Bucureşti
1914/15 Societatea Româno-Americană Bucureşti
1915/16 Prahova Ploeşti
1916-19 nedisputat
1919/20 Venus Bucureşti
1920/21 Tricolor II Bucureşti
1921/22 Chinezul Timişoara
1922/23 Chinezul Timişoara
1923/24 Chinezul Timişoara
1924/25 Chinezul Timişoara
1925/26 Chinezul Timişoara
1926/27 Chinezul Timişoara
1927/28 Colţea Braşov
1928/29 Venus Bucureşti
1929/30 Juventus Bucureşti
1930/31 UDR Reşiţa
1931/32 Venus Bucureşti
1932/33 Ripensia Timişoara
1933/34 Venus Bucureşti
1934/35 Ripensia Timişoara
1935/36 Ripensia Timişoara
1936/37 Venus Bucureşti
1937/38 Ripensia Timişoara
1938/39 Venus Bucureşti
1939/40 Venus Bucureşti
1940/41 Unirea Tricolor Bucureşti
1941/42 Rapid Bucureşti*
1942/43 FC Craiova*
1943/44 ediție întreruptă*
1944-46 nedisputat
1946/47 ITA Arad
1947/48 ITA Arad
1948/49 ICO Oradea
1949 fără fază finală*
1950 Flamura Roşie UTA Arad
1951 CCA Bucureşti
1952 CCA Bucureşti
1953 CCA Bucureşti
1954 Flamura Roşie UTA Arad
1955 Dinamo Bucureşti
1956 CCA Bucureşti
1957 Locomotiva Bucureşti*
1957/58 Petrolul Ploeşti
1958/59 Petrolul Ploeşti
1959/60 CCA Bucureşti
1960/61 CCA Bucureşti
1961/62 Dinamo Bucureşti
1962/63 Dinamo Bucureşti
1963/64 Dinamo Bucureşti
1964/65 Dinamo Bucureşti
1965/66 Petrolul Ploieşti
1966/67 Rapid Bucureşti
1967/68 Steaua Bucureşti
1968/69 UTA Arad
1969/70 UTA Arad
1970/71 Dinamo Bucureşti
1971/72 FC Argeş Piteşti
1972/73 Dinamo Bucureşti
1973/74 Universitatea Craiova
1974/75 Dinamo Bucureşti
1975/76 Steaua Bucureşti
1976/77 Dinamo Bucureşti
1977/78 Steaua Bucureşti
1978/79 FC Argeş Piteşti
1979/80 Universitatea Craiova
1980/81 Universitatea Craiova
1981/82 Dinamo Bucureşti
1982/83 Dinamo Bucureşti
1983/84 Dinamo Bucureşti
1984/85 Steaua Bucureşti
1985/86 Steaua Bucureşti
1986/87 Steaua Bucureşti
1987/88 Steaua Bucureşti
1988/89 Steaua Bucureşti
1989/90 Dinamo Bucureşti
1990/91 Universitatea Craiova
1991/92 Dinamo Bucureşti
1992/93 Steaua Bucureşti
1993/94 Steaua Bucureşti
1994/95 Steaua Bucureşti
1995/96 Steaua Bucureşti
1996/97 Steaua Bucureşti
1997/98 Steaua Bucureşti
1998/99 Rapid Bucureşti
1999/2000 Dinamo Bucureşti
2000/01 Steaua Bucureşti
2001/02 Dinamo Bucureşti
2002/03 Rapid Bucureşti
2003/04 Dinamo Bucureşti
2004/05 Steaua Bucureşti
2005/06 Steaua Bucureşti
2006/07 Dinamo Bucureşti
2007/08 CFR Cluj-Napoca
2008/09 Unirea Urziceni
2009/10 CFR Cluj-Napoca
2010/11 Oţelul Galaţi
2011/12 CFR Cluj-Napoca
2012/13 Steaua București
2013/14 Steaua București
2014/15 Steaua București
* – ediţie neoficială

Clasamentul titlurilor
Steaua Bucureşti – 26
Dinamo Bucureşti – 18
Venus Bucureşti – 7
Chinezul Timişoara, UTA Arad – 6
Ripensia Timişoara, Universitatea Craiova – 4
CFR Cluj-Napoca, Petrolul Ploieşti, Rapid Bucureşti – 3
Colentina Bucureşti, FC Argeş Piteşti, Olympia Bucureşti – 2
Colţea Braşov, ICO Oradea, Juventus Bucureşti, Oţelul Galaţi, Prahova Ploieşti, Societatea Româno-Americană Bucureşti, Tricolor II București, UDR Reşiţa, Unirea Tricolor Bucureşti, Unirea Urziceni, United Ploieşti – 1

În cazul cluburilor existente şi azi am folosit denumirea actuală, iar la cluburile dispărute am folosit denumirea sub care s-au afirmat cel mai mult în competiție (cu denumirea actuală a localităților). Juventus Bucureşti a fost un club diferit de cel cu aceeași denumire existent azi.

Clasamentul titlurilor pe localități
Bucureşti – 62
Timişoara – 10
Arad – 6
Ploieşti – 5
Craiova – 4
Cluj-Napoca – 3
Piteşti – 2
Braşov, Galaţi, Oradea, Reşiţa, Urziceni – 1

Clasamentul titlurilor pe provincii istorice
Muntenia – 70
Banat – 11
Crișana – 7
Ardeal, Oltenia – 4
Moldova – 1
Basarabia, Bucovina, Dobrogea, Maramureș, Pocuția, Subcarpatia, Transnistria – 0

Clasamentul titlurilor pe voievodate
Țara Românească – 74
Țara Transilvaniei – 22
Țara Moldovei – 1

Octavian Stăncioiu

Articol scris de