Eurogolul căpitanului Adi Popa n-a fost de ajuns

Înfrângere la limită, sâmbătă, pentru Ripensia în Ilfov. Gazdele, cu veteranii Pulhac (fostul internațional dinamovist) și M. Constantinescu (ex-Poli AEK), cu tinerii Niga, G. Simion și Vl. Mihalcea împrumutați de la FCSB, cu Al. Lazăr (fost la ACS Poli), au deschis scorul, conducând cu 1-0 la pauză (gol Vl. Mihalcea 35). Imediat după reluare (min. 49), căpitanul Adi Popa, urcat la mijloc în acest meci, a egalat din lovitură liberă. După patru minute, însă, Academica a revenit în avantaj (Gliga 53) și 2-1 va rămâne scorul până la final, în pofida faptului că ”Ripensia s-a aruncat în atac pe final, Academica a tratat cu superficialitate ocaziile avute”, așa cum scrie liga2.ro.

Golgeterul Mediop fiind suspendat, antrenorul Steop a mizat pe un atac inedit, cu Dumiter și Bobină.

”Ripi” a fost încurajată de cca 30 de suporteri, unii dintre ei din București, printre care și trei englezi rezidenți în România! ”Suporterii bănăţeni au asigurat fondul sonor al jocului”, scrie liga2.ro.

Clinceni: Niga – Deaconescu, B. Matei, Balgiu, Pulhac (43, B. Barbu) – Gliga, G. Simion, Al. Lazăr (73, Samson), Şandru – Vl. Mihalcea, M. Constantinescu (c) (77, M. Ion). Rezerve: Ureche – Găină, Tătaru, Blejdea. Antrenor: Erik Lincar.

Ripensia: D. Munteanu – Vlădia, Hecsko (73, Matiş), Apro, Toma – Ad. Popa (c), Stoi, Zaluschi, Ungureanu – Dumiter, Bobină. Rezerve: Rădulescu – L. Tudor, Golda, Codrean, Horcea, Semeniuc. Antrenor: Remus Steop.

Arbitri: D. Botescu (Bucureşti) – D. Lucaciu, P. Câmpeanu (ambii Cluj-Napoca).