Rudna a câștigat Liga Satelor la minifotbal

Foto: Academica CS Rudna cu trofeul acordat campioanei ediției 2015/16 (autor: Bendis Photo)

Sâmbătă, 5 martie, s-a încheiat a doua ediție, 2015/16, a Ligii Satelor BiArena, competiție regulată de minifotbal organizată la Baza Sportivă BiArena din comuna timișeană Sânandrei.

După o luptă între primele două clasate, ambele terminând fără înfrângere campionatul, a triumfat Academica CS Rudna, din satul de 728 de locuitori unde, la 2 mai 1936, s-a născut antrenorul Ion V. Ionescu, cel care a adus Timișoarei ultimul său trofeu, Cupa României 1980, cucerit cu Poli.

Academica CS este condusă și antrenată de Adrian Sonoc, fost rugbist de primă divizie, și a fost una dintre echipele românești participante la prima ediție internațională Balkan Cup Vambos la minifotbal, găzduită de Sofia între 29-31 ianuarie a.c., turneu organizat de Vambos.com unde Rudna a fost eliminată în optimi, la lovituri de departajare, după ce în grupe defilase, câștigând toate cele trei jocuri. Din lotul Rudnei, format în marea majoritate din studenți din diferite localități, dar aflați la facultăți din Timișoara, face parte și Simion ”Pele” Gulan, fost component al naționalei de homeless a României care a participat la Mondialul de profil din Mexic, în 2012!

Liga Satelor 2015-2016

Foto: Secvență din meciul Rudna – Miki Mob, cu Rudna în tricouri galbene (autor: Bendis Photo)

Finalista primei ediții, de anul trecut, când Liga Satelor a avut două serii și fază eliminatorie, Maracana Biled, s-a clasat și acum pe podium.

Să remarcăm prezența în competiția de la Sânandrei a unor jucători precum Alin Roman (a evoluat cu naționala de juniori la Euro U17 din 2011, ex-Dinamo și ACS Poli, acum la UTA Bătrâna Doamnă), Alexandru Bodochi (CSM Lugoj), Raul Duțu (ex-ACS Poli II, Ripensia), Fabian Mucsi (ex-Farul Constanța), Andrei Popescu (portar legitimat la Helsingborg City FC, din eșaloanele inferioare ale Suediei), Cornel Mihalache (ex-Dinamo București și Concordia Chiajna), Mădălin Florea (fost jucător în selecționata emigranților români din Portugalia).

Clasament final
1. Academica CS Rudna 13 12 1 0 73-15 37
2. Piemontana Logistic Timișoara 13 11 2 0 75-26 35
3. Maracana Biled 13 9 1 3 89-44 28
4. Miki Mob Sânandrei 13 9 0 4 70-48 27
5. Athletic Covaci 13 7 0 6 43-32 21
6. Mahle Timișoara 13 7 0 6 65-56 21
7. AS Cornești 13 7 0 6 62-48 21
8. CS Cabanes Dudeștii Noi 13 5 2 6 47-55 17
9. Steluța Orțișoara 13 5 1 7 50-64 16
10. Cocoșul Orțișoara 13 4 1 8 38-57 13
11. WTF Sânandrei 13 4 1 8 52-58 13
12. ACS Dudeștii Noi 13 2 1 10 37-87 7
13. AS Bărăteaz 13 2 0 11 37-92 6
14. Dental Tim Timișoara 13 1 2 10 35-91 5
Octavian Stăncioiu

Articol scris de